OT dowód księgowy (przyjęcie środka trwałego), to dokument przyjęcia nowego środka trwałego. Przekazanie go do eksploatacji wprowadza do ewidencji przychód składników rzeczowych aktywów przedsiębiorstwa z zakupu, jak i środków trwałych używanych, wytworzonych we własnym zakresie i ulepszonych. Wskazuje osobę za niego odpowiedzialną, miejsce jego użytkowania, lub przeznaczenie. Wypełniony dokument przyjęcia środka trwałego należy umieścić w dokumentach księgowych.
Dokumenty źródłowe dowodu OT stanowią
- przy zakupie - faktura VAT dostawcy, lub rachunek wraz z protokołem odbioru technicznego
- w przypadku ujawnienia środka trwałego podczas inwentaryzacji - zestawienie zbiorcze spisu z natury z wyciągiem z protokołu rozpatrzenia różnic inwentaryzacyjnych przez zakładową komisję inwentaryzacyjną zawierającą wartość inwentarzową ujawnionego środka
- w sytuacji wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie - dokumentacja inwestycyjna
- w przypadku nieodpłatnego nabycia - umowa darowizny, lub umowa spadku
Powody sporządzania dowodu OT stanowią
- Środek trwały jest kompletny i zdatny do używania.
- Będzie użytkowany przez okres dłuższy niż 1 rok.
- Jest przeznaczony na potrzeby jednostki, działu.
- Ma wartość początkową większą niż 3500 PLN.
Zasadniczo wartość początkową środka trwałego stanowi cena jego nabycia. Cenę nabycia wyznacza się na podstawie ceny zakupu wynikającej z faktury, rachunku lub umowy powiększonej o koszty związane z zakupem - naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do użytku (np. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, opłat notarialnych, skarbowych i innych) oraz pomniejszonej o VAT (dotyczy czynnych podatników mających prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu). Jeżeli towar jest importowany - cena nabycia uwzględnia także cło i podatek akcyzowy.
OdpowiedzUsuń